Tridentine Latin Rite Missal Project

The Ordinary of Holy Mass

Liturgical Calendar 2009-2020

Table of Liturgical Days

 

Proper of Seasons

Proper of Saints

Ritual Masses

Advent

Lent

January

July

Nuptial Service

Christmastide

Passiontide

February

August

Masses for the Dead

After Epiphany

Eastertide

March

September

Votive Masses

Septuagesima

After Pentecost

April

October

May

November

June

December

 

 

 

 

 

Common of the Blessed Virgin

Common of the Saints

 


The reason for this project: to provide the texts of the Proper of Seasons and Proper of the Saints to those faithful Catholics who wish a greater understanding of the beauty of the old Latin Mass. The sources for this page include the following:

Missale Romanum, Imprimatur by C. Eykens, Vical General of Antwerp, 24 Feb 1963.
Breviarium Romanum, Imprimatur by Caietanus Cardinal Cicognani, Prefect of the Sacred Congregation of Rites, 29 May 1961.
Liber Usualis, Imprimatur by J. Thomas, Vicar General of Tornai, Belgium, 26 Oct 1961.

A diversity of opinion exists regarding the validity and efficacy of the Second Vatican Ecumenical Council, the validity of the papacy of Francis, the canonical status of SSPX, and many other matters. It is not the purpose of this page to insinuate itself into any of these arguments. The content on these pages is for everyone's use, regardless of ecclesiological position. Please do not send email attempting to proselytize us to one side or another.

The Masses below are listed by the first words of their respective Introits. It's important to note that even though the Masses on two different dates may have the same Introits, they may vary in other ways.

If you would like to email us with requests, comments, or questions, you may do so by clicking this link. Please make some reference to the Latin Mass in the subject line of your email, lest it be mistaken for spam and deleted.

We dedicate this project to the Blessed Virgin Mary, Conceived Without Sin, Patroness of the United States.


The Ordinary of the Holy Mass


For the dates of principal feasts in upcoming years, you can check the extended liturgical calendar.

 

Thanks for your feedback on the new calendar. We have decided to go a different direction for 2014. Please send us email to let us know if this meets your needs.

 

January 2014

 

February 2014

 

 

Wed

1/1

Octave of the Nativity

1st class feast

 

Sat

2/1

St. Ignatius (BM)

3rd class feast

 

 

Thu

1/2

Feria of Christmastide

4th class feria

 

Sun

2/2

Purification of the Blessed Virgin Mary

No commemoration of the 4th Sunday after the Epiphany

2nd class feast

 

 

Fri

1/3

Feria of Christmastide

4th class feria

 

Mon

2/3

Commemoration of St. Blase (BM)

4th class feast

 

 

Sat

1/4

Feria of Christmastide

4th class feria

 

Tue

2/4

St. Andrew Corsini (BC)

3rd class feast

 

 

Sun

1/5

Holy Name of Our Lord Jesus Christ

2nd class feast

 

Wed

2/5

St. Agatha (VM)

3rd class feast

 

 

Mon

1/6

Epiphany of Our Lord

1st class feast

 

Thu

2/6

St. Titus (BC)

Commemoration of St. Dorothy (VM)

3rd class feast

 

 

Tue

1/7

Feria of Epiphanytide

4th class feria

 

Fri

2/7

St. Romuald (Abb)

3rd class feast

 

 

Wed

1/8

Feria of Epiphanytide

4th class feria

 

Sat

2/8

St. John of Matha (C)

3rd class feast

 

 

Thu

1/9

Feria of Epiphanytide

4th class feria

 

Sun

2/9

5th Sunday after the Epiphany

2nd class Sunday

 

 

Fri

1/10

Feria of Epiphanytide

4th class feria

 

Mon

2/10

St. Scholastica (V)

3rd class feast

 

 

Sat

1/11

Commemoration of St. Hyginus

4th class feast

 

Tue

2/11

Apparition of the Blessed Virgin Mary at Lourdes

3rd class feast

 

 

Sun

1/12

Holy Family

2nd class feast

 

Wed

2/12

Seven Founders of the Servite Order

3rd class feast

 

 

Mon

1/13

Baptism of Our Lord Jesus Christ

2nd class feast

 

Thu

2/13

Feria

4th class feria

 

 

Tue

1/14

St. Hilary (BD)

Commemoration of St. Felix of Nola (CM)

3rd class feast

 

Fri

2/14

Commemoration of St. Valentine (PM)

4th class feast

 

 

Wed

1/15

St. Paul the First Hermit (C)

Commemoration of St. Maurus (Abb)

3rd class feast

 

Sat

2/15

Commemoration of Sts. Faustinus and Jovita (M)

4th class feast

 

 

Thu

1/16

St. Marcellus I, (PM)

3rd class feast

 

Sun

2/16

Septuagesima Sunday

2nd class Sunday

 

 

Fri

1/17

St. Anthony (Abb)

3rd class feast

 

Mon

2/17

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Sat

1/18

Commemoration of St. Prisca (VM)

4th class feast

 

Tue

2/18

Commemoration of St. Simeon (BM)

4th class feria

 

 

Sun

1/19

2nd Sunday after the Epiphany

2nd class Sunday

 

Wed

2/19

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Mon

1/20

St. Fabian (PM) and St. Sebastian (M)

3rd class feast

 

Thu

2/20

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Tue

1/21

St. Agnes (VM)

3rd class feast

 

Fri

2/21

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Wed

1/22

Sts. Vincent and Anastasius (M)

3rd class feast

 

Sat

2/22

Feast of the Chair of St. Peter

Commemoration of St. Paul

2nd class feast

 

 

Thu

1/23

St. Raymund de Pennfort (C)

Commemoration of St. Emerentiana (VM)

3rd class feast

 

Sun

2/23

Sexagesima Sunday

2nd class Sunday

 

 

Fri

1/24

St. Timothy (BM)

3rd class feast

 

Mon

2/24

St. Matthias (Ap)

2nd class feast

 

 

Sat

1/25

Conversion of St. Paul

Commemoration of St. Peter

3rd class feast

 

Tue

2/25

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Sun

1/26

3rd Sunday after the Epiphany

2nd class Sunday

 

Wed

2/26

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Mon

1/27

St. John Chrysostom (CD)

3rd class feast

 

Thu

2/27

St. Gabriel of Our Lady of Sorrows (C)

3rd class feast

 

 

Tue

1/28

St. Peter Nolasco (C)

Commemoration of the Apparition of St. Agnes

3rd class feast

 

Fri

2/28

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

 

Wed

1/29

St. Francis de Sales (BCD)

3rd class feast

 

 

 

 

 

 

 

Thu

1/30

St. Martina (VM)

3rd class feast

 

 

 

 

 

 

 

Fri

1/31

St. John Bosco (C)

3rd class feast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

March 2014

 

April 2014

 

 

Sat

3/1

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

Tue

4/1

Tuesday after the 4th Sunday in Lent

3rd class feria

 

 

Sun

3/2

Quinquagesima Sunday

2nd class Sunday

 

Wed

4/2

Wednesday after the 4th Sunday in Lent

Commemoration of St. Francis of Paula (C)

3rd class feria

 

 

Mon

3/3

Feria of Septuagesima

4th class feria

 

Thu

4/3

Thursday after the 4th Sunday in Lent

3rd class feria

 

 

Tue

3/4

St. Casimir of Lithuania (C)

Commemoration of St. Lucia I (PM)

3rd class feast

 

Fri

4/4

Friday after the 4th Sunday in Lent

Commemoration of St. Isidore (BCD)

3rd class feria

 

 

Wed

3/5

Ash Wednesday

1st class feria

 

Sat

4/5

Saturday after the 4th Sunday in Lent

Commemoration of St. Vincent Ferrer (C)

3rd class feria

 

 

Thu

3/6

Ash Thursday

Commemoration of Sts. Perpetua, Felicity, and Companions (M)

3rd class feria

 

Sun

4/6

Passion Sunday

1st class Sunday

 

 

Fri

3/7

Ash Friday

3rd class feria

 

Mon

4/7

Monday in Passion Week

3rd class feria

 

 

Sat

3/8

Ash Saturday

3rd class feria

 

Tue

4/8

Tuesday in Passion Week

3rd class feria

 

 

Sun

3/9

1st Sunday in Lent

1st class Sunday

 

Wed

4/9

Wednesday in Passion Week

3rd class feria

 

 

Mon

3/10

Monday after the 1st Sunday in Lent

Commemoration of the Forty Martyrs of Sebaste

3rd class feria

 

Thu

4/10

Thursday in Passion Week

3rd class feria

 

 

Tue

3/11

Tuesday after the 1st Sunday in Lent

3rd class feria

 

Fri

4/11

Friday in Passion Week

Commemoration of the Seven Sorrows of the Blessed Virgin Mary

Commemoration of St. Leo I (PCD)

3rd class feria

 

 

Wed

3/12

Ember Wednesday of Lent

Commemoration of St. Gregory the Great (PCD)

2nd class feria

 

Sat

4/12

Saturday in Passion Week

3rd class feria

 

 

Thu

3/13

Thursday after the 1st Sunday in Lent

3rd class feria

 

Sun

4/13

Palm Sunday

1st class Sunday

 

 

Fri

3/14

Ember Friday of Lent

2nd class feria

 

Mon

4/14

Monday in Holy Week

1st class feria

 

 

Sat

3/15

Ember Saturday of Lent

2nd class feria

 

Tue

4/15

Tuesday in Holy Week

1st class feria

 

 

Sun

3/16

2nd Sunday in Lent

1st class Sunday

 

Wed

4/16

Wednesday in Holy Week

1st class feria

 

 

Mon

3/17

Monday after the 2nd Sunday in Lent

Commemoration of St. Patrick (BC)

3rd class feria

 

Thu

4/17

Maundy Thursday

1st class feast

 

 

Tue

3/18

Tuesday after the 2nd Sunday in Lent

Commemoration of St. Cyril (BCD)

3rd class feria

 

Fri

4/18

Good Friday

1st class feria

 

 

Wed

3/19

St. Joseph, Spouse of the Blessed Virgin Mary (C)

Commemoration of Wednesday after the 2nd Sunday in Lent

1st class feast

 

Sat

4/19

Holy Saturday

1st class feria

 

 

Thu

3/20

Thursday after the 2nd Sunday in Lent

3rd class feria

 

Sun

4/20

Easter Sunday

1st class Sunday

 

 

Fri

3/21

Friday after the 2nd Sunday in Lent

Commemoration of St. Benedict (Abb)

3rd class feria

 

Mon

4/21

Easter Monday

Day within a 1st class octave

 

 

Sat

3/22

Saturday after the 2nd Sunday in Lent

3rd class feria

 

Tue

4/22

Easter Tuesday

Day within a 1st class octave

 

 

Sun

3/23

3rd Sunday in Lent

1st class Sunday

 

Wed

4/23

Easter Wednesday

Day within a 1st class octave

 

 

Mon

3/24

Monday after the 3rd Sunday in Lent

Commemoration of St. Gabriel the Archangel

3rd class feria

 

Thu

4/24

Easter Thursday

Day within a 1st class octave

 

 

Tue

3/25

Annunciation of the Blessed Virgin Mary

Commemoration of Tuesday after the 3rd Sunday in Lent

1st class feast

 

Fri

4/25

Easter Friday

No commemoration of St. Mark

Day within a 1st class octave

 

 

Wed

3/26

Wednesday after the 3rd Sunday in Lent

3rd class feria

 

Sat

4/26

Easter Saturday

Day within a 1st class octave

 

 

Thu

3/27

Thursday after the 3rd Sunday in Lent

Commemoration of St. John Damascene (CD)

3rd class feria

 

Sun

4/27

Low Sunday

1st class Sunday

 

 

Fri

3/28

Friday after the 3rd Sunday in Lent

Commemoration of St. John Damascene (CD)

3rd class feria

 

Mon

4/28

St. Paul of the Cross (C)

3rd class feast

 

 

Sat

3/29

Saturday after the 3rd Sunday in Lent

3rd class feria

 

Tue

4/29

St. Peter of Verona (M)

3rd class feast

 

 

Sun

3/30

4th Sunday in Lent ("Laetare")

1st class Sunday

 

Wed

4/30

St. Catherine of Siena (V)

3rd class feast

 

 

Mon

3/31

Monday after the 4th Sunday in Lent

3rd class feria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

May 2014

 

June 2014

 

 

Thu

5/1

St. Joseph the Worker, Spouse of the Blessed Virgin Mary

1st class feast

 

Sun

6/1

Sunday after the Ascension

2nd class Sunday

 

 

Fri

5/2

St. Athanasius (BCD)

3rd class feast

 

Mon

6/2

Feria of Ascensiontide

4th class feria

 

 

Sat

5/3

Commemoration of St. Alexander (PM), St. Juvenal (BC), and Companions (M)

4th class feast

 

Tue

6/3

Feria of Ascensiontide

4th class feria

 

 

Sun

5/4

2nd Sunday after Easter

2nd class Sunday

 

Wed

6/4

St. Francis Caracciolo (C)

3rd class feast

 

 

Mon

5/5

St. Pius V (PC)

3rd class feast

 

Thu

6/5

St. Boniface (BM)

3rd class feast

 

 

Tue

5/6

Feria of Eastertide

4th class feria

 

Fri

6/6

St. Norbert (BC)

3rd class feast

 

 

Wed

5/7

St. Stanislaus (BM)

3rd class feast

 

Sat

6/7

Vigil of Pentecost

1st class vigil

 

 

Thu

5/8

Feria of Eastertide

4th class feria

 

Sun

6/8

Pentecost

1st class feast

 

 

Fri

5/9

St. Gregory Nazianzen (BCD)

3rd class feast

 

Mon

6/9

Pentecost Monday

Day within a 1st class octave

 

 

Sat

5/10

St. Antoninus (BC)

Commemoration of Sts. Gordian and Epimachius (M)

3rd class feast

 

Tue

6/10

Pentecost Tuesday

Day within a 1st class octave

 

 

Sun

5/11

3rd Sunday after Easter

Commemoration of Sts. Phillip and James (Ap)

2nd class Sunday

 

Wed

6/11

Ember Wednesday

Day within a 1st class octave

 

 

Mon

5/12

St. Nereus, Achilleus, Domitilla, and Pancras (M)

3rd class feast

 

Thu

6/12

Pentecost Thursday

Day within a 1st class octave

 

 

Tue

5/13

St. Robert Bellarmine (BCD)

3rd class feast

 

Fri

6/13

Ember Friday

Day within a 1st class octave

 

 

Wed

5/14

Commemoration of St. Boniface (M)

4th class feast

 

Sat

6/14

Ember Saturday

Day within a 1st class octave

 

 

Thu

5/15

St. John Baptist de la Salle (C)

3rd class feast

 

Sun

6/15

Most Holy Trinity

1st class feast

 

 

Fri

5/16

St. Ubald (BC)

3rd class feast

 

Mon

6/16

Feria after Pentecost

4th class feria

 

 

Sat

5/17

St. Paschal Baylon (C)

3rd class feast

 

Tue

6/17

St. Gregory Barbadici (BC)

3rd class feast

 

 

Sun

5/18

4th Sunday after Easter

2nd class Sunday

 

Wed

6/18

St. Ephrem (BCD)

Sts. Mark and Marcellinus (M)

3rd class feast

 

 

Mon

5/19

St. Peter Celestine (PC)

Commemoration of St. Pudentiana (V)

3rd class feast

 

Thu

6/19

Corpus Christi

1st class feast

 

 

Tue

5/20

St. Bernardine of Siena (C)

3rd class feast

 

Fri

6/20

Commemoration of St. Silverius (PM)

4th class feast

 

 

Wed

5/21

Feria of Eastertide

4th class feria

 

Sat

6/21

St. Aloysius Gonzaga (C)

3rd class feast

 

 

Thu

5/22

Feria of Eastertide

4th class feria

 

Sun

6/22

2nd Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

Fri

5/23

Feria of Eastertide

4th class feria

 

Mon

6/23

Vigil of the Nativity of St. John the Baptist

2nd class vigil

 

 

Sat

5/24

Feria of Eastertide

4th class feria

 

Tue

6/24

Nativity of St. John the Baptist

1st class feast

 

 

Sun

5/25

5th Sunday after Easter

2nd class Sunday

 

Wed

6/25

St. William (Abb)

3rd class feast

 

 

Mon

5/26

Monday of Rogation Days

1st class

 

Thu

6/26

Sts. John and Paul (M)

3rd class feast

 

 

Tue

5/27

Tuesday of Rogation Days

1st class

 

Fri

6/27

Sacred Heart of Our Lord Jesus Christ

1st class feast

 

 

Wed

5/28

Wednesday of Rogation Days

Or

Vigil of Ascension Thursday

1st class

 

2nd class

 

Sat

6/28

Vigil of Sts. Peter and Paul

2nd class vigil

 

 

Thu

5/29

Ascension of Our Lord Jesus Christ

1st class feast

 

Sun

6/29

Sts. Peter and Paul (Ap)

Commemorations of the 3rd Sunday after Pentecost

1st class feast

 

 

Fri

5/30

Commemoration of St. Felix (PM)

4th class feast

 

Mon

6/30

Commemoration of St. Paul

3rd class feast

 

 

Sat

5/31

Queenship of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 2014

 

August 2014

 

 

Tue

7/1

Most Precious Blood of Our Lord Jesus Christ

1st class feast

 

Fri

8/1

Commemoration of the Holy Machabees

4th class feast

 

 

Wed

7/2

Visitation of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

Sat

8/2

St. Alphonsus Mary de Ligouri (BCD)

Commemoration of St. Stephen I (PM)

3rd class feast

 

 

Thu

7/3

St. Irenaus (BM)

3rd class feast

 

Sun

8/3

8th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

Fri

7/4

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Mon

8/4

St. Dominic (C)

3rd class feast

 

 

Sat

7/5

St. Anthony Mary Zaccaria (C)

3rd class feast

 

Tue

8/5

Dedication of the Church of St. Mary of the Snows

3rd class feast

 

 

Sun

7/6

4th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

Wed

8/6

Transfiguration of Our Lord Jesus Christ

2nd class feast

 

 

Mon

7/7

Sts. Cyril and Methodius(BC)

3rd class feast

 

Thu

8/7

St. Cajetan (C)

3rd class feast

 

 

Tue

7/8

St. Elizabeth (W)

3rd class feast

 

Fri

8/8

St. John Mary Vianney (C)

Commemoration of Sts. Cyriacus, Largus, and Smaragdus (M)

3rd class feast

 

 

Wed

7/9

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Sat

8/9

Vigil of St. Lawrence (M)

Commemoration of St. Romanus (M)

3rd class vigil

 

 

Thu

7/10

Seven Holy Brothers (M) and Sts. Rufina and Secunda (VM)

3rd class feast

 

Sun

8/10

9th Sunday after Pentecost

Commemoration of St. Lawrence (M)

2nd class Sunday

 

 

Fri

7/11

Commemoration of St. Pius I (PM)

4th class feast

 

Mon

8/11

Commemoration of St. Tiburtius (M) and St. Susanna (VM)

4th class feast

 

 

Sat

7/12

St. John Gualbert (Abb)

Commemoration of Sts. Nabor and Felix (M)

3rd class feast

 

Tue

8/12

St. Clare (V)

3rd class feast

 

 

Sun

7/13

5th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

Wed

8/13

Commemoration of Sts. Hippolytus and Cassian (M)

4th class feast

 

 

Mon

7/14

St. Bonaventure (BCD)

3rd class feast

 

Thu

8/14

Vigil of the Assumption of the Blessed Virgin Mary

2nd class vigil

 

 

Tue

7/15

St. Henry (C)

3rd class feast

 

Fri

8/15

Assumption of the Blessed Virgin Mary

1st class feast

 

 

Wed

7/16

Commemoration of Our Lady of Mount Carmel

4th class feast

 

Sat

8/16

St. Joachim (C)

2nd class feast

 

 

Thu

7/17

Commemoration of St. Alexius (C)

4th class feast

 

Sun

8/17

10th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

Fri

7/18

St. Camillus de Lellis (C)

Commemmoration of St. Symphorosa and her seven sons (M)

3rd class feast

 

Mon

8/18

Commemoration of St. Agapitus (M)

4th class feast

 

 

Sat

7/19

St. Vincent de Paul (C)

3rd class feast

 

Tue

8/19

St. John Eudes (C)

3rd class feast

 

 

Sun

7/20

6th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

Wed

8/20

St. Bernard (Abb D)

3rd class feast

 

 

Mon

7/21

St. Lawrence of Brindisi (CD)

Commemoration of St. Praxedes (V)

3rd class feast

 

Thu

8/21

St. Jane Frances de Chantal (W)

3rd class feast

 

 

Tue

7/22

St. Mary Magdalen, Penitent

3rd class feast

 

Fri

8/22

Immaculate Heart of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

 

Wed

7/23

St. Apollinaris (BM)

Commemoration of St. Liborius (B)

3rd class feast

 

Sat

8/23

St. Philip Benizi (C)

3rd class feast

 

 

Thu

7/24

Commemoration of St. Christina (VM)

4th class feast

 

Sun

8/24

11th Sunday after Pentecost

Commemoration of St. Bartholomew (Ap)

2nd class Sunday

 

 

Fri

7/25

St. James the Greater (Ap)

Commemoration of St. Christopher (M)

2nd class feast

 

Mon

8/25

St. Louis (C)

3rd class feast

 

 

Sat

7/26

St. Anne, Mother of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

Tue

8/26

Commemoration of St. Zephyrinus (PM)

4th class feast

 

 

Sun

7/27

7th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

Wed

8/27

St. Joseph Calasanctius (C)

3rd class feast

 

 

Mon

7/28

Sts. Nazarius and Celsus (M), St. Victor I (PM), and St. Innocent I (PC)

3rd class feast

 

Thu

8/28

St. Augustine (BCD)

Commemoration of St. Hermes (M)

3rd class feast

 

 

Tue

7/29

St. Martha (V)

Commemoration of St. Felix (PM) and companions (M)

3rd class feast

 

Fri

8/29

Beheading of St. John the Baptist

Commemoration of St. Sabina (WM)

3rd class feast

 

 

Wed

7/30

Commemoration of Sts. Abdon and Sennen (M)

4th class feast

 

Sat

8/30

St. Rose of Lima (V)

Commemoration of Sts. Felix and Adauctus (M)

3rd class feast

 

 

Thu

7/31

St. Ignatius of Loyola (C)

3rd class feast

 

Sun

8/31

12th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

September 2014

 

October 2014

 

 

Mon

9/1

Commemoration of St. Giles (Ab)

Commemoration of Twelve Holy Brothers (M)

4th class feast

 

Wed

10/1

Commemoration of St. Remigius (BC)

4th class feast

 

 

Tue

9/2

St. Stephen (C)

3rd class feast

 

Thu

10/2

The Holy Guardian Angels

3rd class feast

 

 

Wed

9/3

St. Pius X (PC)

3rd class feast

 

Fri

10/3

St. Theresa of the Child Jesus (V)

3rd class feast

 

 

Thu

9/4

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Sat

10/4

St. Francis of Assisi (C)

3rd class feast

 

 

Fri

9/5

St. Lawrence Justinian (BC)

3rd class feast

 

Sun

10/5

17th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

Sat

9/6

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Mon

10/6

St. Bruno (C)

3rd class feast

 

 

Sun

9/7

13th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

Tue

10/7

Most Holy Rosary of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

 

Mon

9/8

Nativity of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

Wed

10/8

St Briget (W)

Commemoration of Sts. Sergius, Bacchus, Marcellus, and Apuleus (M)

3rd class feast

 

 

Tue

9/9

Commemoration of St. Gorgonius (M)

4th class feast

 

Thu

10/9

St. John Leonardi (C)

Commemoration of St. Dionysius (BM), Sts. Rusticius and Eleutherius (M)

3rd class feast

 

 

Wed

9/10

St. Nicholas of Tolentino (C)

3rd class feast

 

Fri

10/10

St. Francis Borgia (C)

3rd class feast

 

 

Thu

9/11

Commemoration of Sts. Protus and Hyacinth (M)

4th class feast

 

Sat

10/11

Motherhood of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

 

Fri

9/12

Most Holy Name of the Blessed Virgin Mary

3rd class feast

 

Sun

10/12

18th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

Sat

9/13

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Mon

10/13

St. Edward (C)

3rd class feast

 

 

Sun

9/14

14th Sunday after Pentecost

Commemoration of the Exaltation of the Holy Cross

2nd class Sunday

 

Tue

10/14

St. Callistus (PM)

3rd class feast

 

 

Mon

9/15

Seven Sorrows of the Blessed Virgin Mary

2nd class feast

 

Wed

10/15

St. Teresa of Avila (V)

3rd class feast

 

 

Tue

9/16

St. Cornelius (PM) and St. Cyprian (BM)

Commemoration of St. Euphemia (VM) and Sts. Lucy and Geminianus (M)

3rd class feast

 

Thu

10/16

St. Hedwig (W)

3rd class feast

 

 

Wed

9/17

Commemoration of the Impression of the Holy Stigmata on the Body of St. Francis (C)

4th class feast

 

Fri

10/17

St. Margaret Mary Alacoque (V)

3rd class feast

 

 

Thu

9/18

St. Joseph of Cupertino (C)

3rd class feast

 

Sat

10/18

St. Luke (Ev)

2nd class feast

 

 

Fri

9/19

St. Januarius (BM) and companions (M)

3rd class feast

 

Sun

10/19

19th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

 

Sat

9/20

Commemoration of St. Eustace and companions (M)

4th class feast

 

Mon

10/20

St. John Cantius (C)

3rd class feast

 

 

Sun

9/21

15th Sunday after Pentecost

Commemoration of St. Matthew (Ap and Ev)

2nd class Sunday

 

Tue

10/21

Commemoration of St. Hilarion (Abb)

Commemoration of St. Ursula and companions (VM)

4th class feast

 

 

Mon

9/22

St. Thomas of Villanova (BC)

Commemoration of St. Maurice and companions (M)

3rd class feast

 

Wed

10/22

Feria after Pentecost

4th class feria

 

 

Tue

9/23

St. Linus (PM)

Commemoration of St. Thecla (V)

3rd class feast

 

Thu

10/23

St. Anthony Mary Claret (BC)

3rd class feast

 

 

Wed

9/24

Ember Wednesday

2nd class feria

 

Fri

10/24

St. Raphael the Archangel

3rd class feast

 

 

Thu

9/25

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Sat

10/25

Commemoration of Sts. Chrysanthus and Daria (M)

4th class feast

 

 

Fri

9/26

Ember Friday

2nd class feria

 

Sun

10/26

Kingship of Our Lord Jesus Christ

No commemoration of the 20th Sunday after Pentecost

1st class feast

 

 

Sat

9/27

Ember Saturday

Commemoration of Sts. Cosmas and Damian (M)

2nd class feria

 

Mon

10/27

Feria after Pentecost

4th class feria

 

 

Sun

9/28

16th Sunday after Pentecost

2nd class Sunday

 

Tue

10/28

Sts. Simon and Jude (Ap)

2nd class feast

 

 

Mon

9/29

Dedication of St. Michael the Archangel

1st class feast

 

Wed

10/29

Feria after Pentecost

4th class feria

 

 

 

 

 

 

 

Fri

10/31

Feria after Pentecost

4th class feria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

November 2014

 

December 2014

 

 

Sat

11/1

All Saints

1st class feast

 

Mon

12/1

Feria of Advent

3rd class feria

 

 

Sun

11/2

21st Sunday after Pentecost

1st class

 

Tue

12/2

St. Bibiana (VM)

Commemoration of the Advent Feria

3rd class feast

 

 

Mon

11/3

All Holy Souls

1st class

 

Wed

12/3

St. Francis Xavier (C)

Commemoration of the Advent Feria

3rd class feast

 

 

Tue

11/4

St. Charles Borromeo (BC)

Commemoration of Sts. Vitalis and Agricola (M)

3rd class feast

 

Thu

12/4

St. Peter Chrysologus (BCD)

Commemoration of St. Barbara (VM)

Commemoration of the Advent Feria

3rd class feast

 

 

Wed

11/5

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Fri

12/5

Feria of Advent

Commemoration of St. Sabbas (Abb)

3rd class feria

 

 

Thu

11/6

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Sat

12/6

St. Nicholas (BC)

Commemoration of the Advent Feria

3rd class feast

 

 

Fri

11/7

Feria after Pentecost

4th class feria

 

Sun

12/7

2nd Sunday of Advent

1st class Sunday

 

 

Sat

11/8

Commemoration of the Four Holy Crowned Martyrs

4th class feast

 

Mon

12/8

Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary

Commemoration of the Advent Feria

1st class feast

 

 

Sun

11/9

22nd Sunday after Pentecost

Commemoration of the Dedication of the Archbasilica of Our Savior

2nd class Sunday

 

Tue

12/9

Feria of Advent

3rd class feria

 

 

Mon

11/10

St. Andrew Avellino (C)

Commemoration of Sts. Tryphon and Respicius (M) and St. Nympha (VM)

3rd class feast

 

Wed

12/10

Feria of Advent

Commemoration of St. Melchiades (PM)

3rd class feria

 

 

Tue

11/11

St. Martin of Tours (BC)

Commemoration of St. Mennas (M)

3rd class feast

 

Thu

12/11

St. Damasus (PC)

Commemoration of the Advent Feria

3rd class feast

 

 

Wed

11/12

St. Martin (PM)

3rd class feast

 

Fri

12/12

Feria of Advent

3rd class feria

 

 

Thu

11/13

St. Didacus (C)

3rd class feast

 

Sat

12/13

St. Lucy (VM)

Commemoration of the Advent Feria

3rd class feast